Praha žije vědou i po setmění. Noc vědců 2019 letos s podtitulem Šetrně k planetě

Praha žije vědou i po setmění. Noc vědců 2019 letos s podtitulem Šetrně k planetě

25. července 2019 17:46
Autor: TZ, red
Rok od roku populárnější akce Noc vědců proběhne v pátek 27. září již po čtrnácté. Návštěvníky uvítají vědci, studenti a popularizátoři vědy na univerzitách, vědeckých pracovištích, ve science centrech, hvězdárnách i gymnáziích napříč celou republikou.

Program v Praze letos připravují Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Česká zemědělská univerzita, Národní zemědělské muzeum, Akademie věd ČR, Štefánikova i ďáblická hvězdárna i popularizátoři vědy z nedalekého gymnázia ve Slaném. 

Neobvyklý program
Noc vědců láká na zábavné science-show, filmové projekce, fotografie, diskuze, přednášky, workshopy, výstavy, experimenty i osobní setkání s významnými vědci. Letošní téma Šetrně k planetě zároveň vybízí návštěvníky k zamyšlení nejen nad stavem přírody a ekologickými tématy, ale i nad podobou mezilidských vztahů a vzájemné komunikace. 

Na neobvyklých místech
Noc vědců návštěvníky zavede do jindy nepřístupných nebo neobvyklých míst. Těšit se mohou na expozice vědy v elegantní budově Právnické fakulty UK, 2. lékařská fakulta UK otevře speciálně v předpremiéře pro Noc vědců nový Ústav anatomie na Smíchově, na Albertově uvítají hosty přírodovědci a fyzikové v budově Chemického ústavu PřF UK a v alternativním prostoru Kampusu Hybernská se mohou dospělí i děti zapojit do doprovodného programu.

Akademie věd otevře svou hlavní budovu na Národní, kde se nachází i Knihovna Akademie věd ČR. Fyzikální ústav Akademie věd ČR nabídne zájemcům z řad vysokoškolských studentů program v historickém areálu ve Střešovicích a pro širší veřejnost přednášky a exkurze v budově na Ládví. Vědci zájemce provedou i nejmodernějšími laserovými centry Fyzikálního ústavu v Dolních Břežanech – ELI Beamlines a HILASE.

ČVUT otevře v centru Prahy budovy Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakultu dopravní na Albertově, v Dejvicích návštěvníky uvítají průvodci a vědci v prostorách Fakulty stavební, Fakulty informačních technologií, Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní, Fakulty biomedicínského inženýrství, dále v Českém institutu inženýrství, robotiky a kybernetiky a v Masarykově ústavu vyšších studií.

V Suchdole připravuje letos poprvé pro Noc vědců originální program Česká zemědělská univerzita. Procházkou mohou zavítat lidé na Letnou do Národního zemědělského muzea, kde natrefí na prezentaci 14 výzkumných ústavů a zemědělských institucí. Romantici mohou zamířit na Petřín do Štefánikovy hvězdárny a na své si přijdou i návštěvnici hvězdárny v Ďáblicích.

Laborky.cz a Krtek neodmyslitelně patří ke gymnáziu ve Slaném, kde nadšenci pro vědu rozšiřují program Noci vědců s neobvyklým zápalem pro věc. Bohatý program čeká návštěvníky tedy i v tomto Praze nedalekém městě. 

Chytrá zábava pro všechny – Noc vědců
Jedná se o unikátní akci, která v jeden večer propojuje evropské vědecké a vzdělávací instituce. Svým pestrým programem seznamuje již od roku 2005 laickou veřejnost s činností špičkových vědců a inovátorů. Záměrem této vědecko-popularizační akce je zapojit návštěvníky do fascinujícího světa objevů a výzkumů, které nám na denní bázi zkvalitňují život. Noc vědců je určená pro širokou veřejnost, děti, studenty, dospělé a všechny fanoušky věd – nejen přírodních, ale i humanitních.

Sledujte Noc vědců! Na www.noc-vedcu.cz a Facebook https://www.facebook.com/nocvedcuoficial/