Prohlédněte si knihovnu na Mariánském náměstí
Druhý ředitel knihovny, Jan Thon, ve své pracovně. Foto: FB Městská knihovna

Prohlédněte si knihovnu na Mariánském náměstí

15. srpna 2018 08:42
Autor: red
Ústřední knihovna na Mariánském náměstí letos slaví kulaté 90. narozeniny a připojuje se i ke Dni architektury. Celá budova bude otevřena v sobotu 29. září. Prohlédnete si nejen Ústřední knihovnu, ale i Galerii HMP. Čeká vás také divadélko Říše loutek nebo komentované prohlídky v Rezidenci primátora.

Ústřední knihovna byla před rokem 1928 tmavou, nevyhovující budovou, která svým prostorem nestačila ani zaměstnancům knihovny, ani knihám a čtenářům.

Zásluhou ředitele knihovny, dr. Jana Thona, a ředitele Pražské městské pojišťovny, Antonína Šebka, vznikla myšlenka na místě domů mezi ulicemi Valentinskou, Platnéřskou a Žateckou postavit na náklady pojišťovny budovu čistě pro potřeby knihovny. Pražská městská rada s návrhem souhlasila pod podmínkou, že tu bude zřízen reprezentační byt pro pražského primátora. Vítězem architektonické soutěže byl František Roith, žák Otto Wagnera na vídeňské akademii.

Stavět se začalo v roce 15. května 1925 a knihovna byla slavnostně předána do rukou Pražanů 28. října 1928 jako první účelová stavba knihovny v Praze. Knihovna byla postavena podle projektu českého architekta, českými stavebními firmami, vyzdobena českými umělci a všechen stavební materiál pocházel z území Československa.

Při pohledu z Mariánského náměstí nejvíce zaujme monumentální průčelí budovy se šesti alegorickými plastikami od Ladislava Kofránka. Budova je obložena slovenským travertinem, který jí dává určitou střídmost a koresponduje s materiálem ostatních fasád na náměstí. V interiéru se naopak na výzdobě nešetřilo, důkazem je zejména Primátorská rezidence. Kromě knihovny a Rezidence primátora byly součástí budovy sály pro kulturní účely, výstavní prostory Národní galerie (dnes Galerie hl. města Prahy) a loutkové divadélko Říše loutek.

Na slavnostním aktu otevření budovy byli primátor Karel Baxa, ministr školství Milan Hodža, ředitel knihovny Jan Thon a Antonín Šebek z Pražské městské pojišťovny.

Den otevřených dveří v Ústřední knihovně
Komentované prohlídky v Ústřední knihovně se zaměří hlavně na pozoruhodné architektonické detaily, kterými budova oplývá. Zažijte Rodinnou sobotu – program pro děti a rodiče v Oddělení pro děti a mládež. Čeká vás výstavka knih, tvořivá dílna a nabídka různých her.

Den otevřených dveří se koná v sobotu 29. září od 13 do 19 hodin.
Program:
9:00 – 12:00 Průběžné komentované prohlídky Ústřední knihovny, sraz před vchodem (Pozor, nezahrnuje prohlídku Rezidence primátora, ta se koná až

12:00–15:00!). Doba jedné prohlídky je cca 30 min.

13:00 – 18:00 Otevřena Ústřední knihovny. Celý den probíhá Rodinná sobota, můžete si koupit turistickou vizitku Ústřední knihovny, pořídit sběratelská razítka nebo vytisknout výroční 3D záložky. Chystáme také vědomostní soutěž z oblasti architektury nebo historie Ústřední knihovny. Každý, kdo správně zodpoví soutěžní otázku, dostane papírový model Ústřední knihovny.

10:00 – 18:00 Galerie HMP (vstup zdarma se záložkou z knihovny, kterou získáte na prohlídce nebo v knihovně na info-bodu).

10:00 – 18:00 Otevřeno Divadélko Říše loutek – komentované prohlídky, historie, seznámení s různými typy loutek, jak se v divadle dělá vítr, hrom a další…

12:00 – 15:00 Komentované prohlídky Rezidence primátora.

14:30 Divadélko Říše loutek. Představení pro nejmenší a nejen pro ně, Josef Čapek – Karel Makonj: O pejskovi a kočičce (35 min), vstup zdarma.

15:30 Cesta do fantazie (režie: Hajao Mijazaki), Japonsko, 2001, 124 min., animovaný fantasy film, vstup zdarma (malý sál).

19:00 Pražský trombonový festival, vstup 250 korun, pro studenty sleva s ISIC 150 korun (velký sál). Pulec Octet Tribute & Bart van Lier (NL) vystoupí v rámci mezinárodního trombonového festivalu Prague Bone Fest. Pulec Octet Tribute, uskupení osmi trombonů, bicích, kontrabasu a piana a vzniklo v roce 2013, vystoupí se vzácným hostem, Bartem van Lierem, který je světovou legendou jazzové hudby.