Proslulý dirigent Ernst van Tiel míří do Prahy odehrát kinokoncerty
Ernst van Tiel. Foto: archiv

Proslulý dirigent Ernst van Tiel míří do Prahy odehrát kinokoncerty

15. ledna 2024 08:27
Autor: red
Výjimečný kinokoncert Harry Potter a Kámen mudrců in Concert™ dorazí do Prahy již 10. února a během jediného dne zažijí diváci hned dva koncerty, první odpolední od 13 hodin a druhý večerní od 19 hodin. V rámci obou koncertů v libeňské hale O2 Universum si diváci budou moci vychutnat výkon velkého jména ve světě dirigování, Ernsta van Tiela.

Ernst, který měl možnost odehrát v Česku už jeden koncert před šesti lety si dodnes nemůže vynachválit Česko a českou hudbu. „Už se nemůžu dočkat českých koncertů! Těším se nejen na Prahu a její úžasnou atmosféru, ale i na návštěvu Muzea Bedřicha Smetany a také na skvělou gastronomii, a samozřejmě i na Čechy a české publikum,“ říká nadšeně renomovaný dirigent Ernst van Tiel, který je fascinován českou kulturou, a především českými skladateli. 

„Pocházím z Nizozemí a musím říct, že jsem vždy českou kulturu obdivoval a záviděl jsem Čechům, a tak trochu i litoval, že nemáme skladatele jako jsou Dvořák, Smetana, Janáček nebo Fibich, protože jsem jejich hudbu poslouchal celý život. A teď mám tu čest pracovat s vašimi hudebníky na této úrovni! Opravu už se nemůžu dočkat až se do Prahy vrátím,“ skládá hold dirigent. 

Na samotném Harrym Potterovi a filmech o něm jej nejvíce zaujal způsob ztvárnění a to, jak se fantazie pojí s realitou. Stejně tak ale oceňuje jedinečnou kvalitu všech filmů. I to byl důvod, proč se rozhodl spojit své jméno s filmy o Harrym Potterovi a stanout v čele orchestrů ve 48 zemích po celém světě! A jak se on sám na koncerty připravuje? 

„Nejdůležitější je naučit se synchronizovat s filmem. Když to dokážu, trvá to jen pár dní, než nazkouším nový film. Ale velmi důležité je i zkoušení s orchestrem, podobně jako při klasické opeře nebo baletu,“ doplňuje. 

Připomeňme, že Ernst van Tiel je renomovaný dirigent, který svým talentem, vášní a oddaností hudbě oslovil hudební nadšence po celém světě. Narodil se v Nizozemí a výjimečný zájem o hudbu a dirigování se u něj projevil už v dětství. Jeho umělecká kariéra se postupně rozvíjela, až se stal jedním z nejuznávanějších dirigentů s mezinárodním renomé. 

Zažijte Ernsta van Tiela a Filharmoniky města Prahy 

Už 10. února dorazí do Prahy kinokoncert Harry Potter a Kámen mudrců in Concert™, během kterého bude hrát filmovou hudbu 90členný symfonický orchestr Filharmoniků města Prahy pod taktovkou Ernsta van Tiela. „Velice se těšíme, že můžeme českému publiku přinést unikátní celosvětové turné Harry Potter in Concert.

Na diváky čeká unikátní večer, během kterého zažijí spojení 90členného symfonického orchestru s magickým příběhem Harryho a jeho přátel, který bude promítán na velkém kinoplátně. Takovou atmosféru nezažijete ani doma, ani v kině, proto je tento koncert tak jedinečný,” říká producent koncertů Tibor Engler ze společnosti DRYEYE Film.  

Talent se projevil velmi brzy

Ernst van Tiel studoval dirigování na Královské hudební akademii v Haagu, kde měl příležitost učit se od zkušených pedagogů a dirigentů. Již během svého studia prokázal mimořádný talent a výjimečnou schopnost porozumět hudebním dílům a přenášet jejich esenci do interpretace orchestru. 

Jeho profesionální kariéra začala účinkováním na různých pódiích a s různými světovými orchestry. Ernst van Tiel se věnoval několika žánrům hudby, od klasiky až po moderní skladby, čímž si získal pověst univerzálního a výjimečného dirigenta. 

Dirigent známý po celém světě

Ernst van Tiel rychle získal pozornost mezinárodní hudební komunity svým přesvědčivým dirigentským stylem. Jeho precizní technika a schopnost vést orchestr k výjimečným výkonům jej proslavily na mnoha prestižních pódiích po celém světě. 

Během své kariéry spolupracoval s renomovanými orchestry a předními operními domy včetně Royal Concertgebouw Orchestru, Rotterdam Philharmonic Orchestru a Nederlands Philharmonisch Orkest. Rovněž se angažoval v dirigování operních představení, kde se jeho schopnosti ukázaly v plném rozsahu. 

Tielova hudba v oskarovém filmu The Artist 

Jeho talent a vášeň pro dirigování ho přivedly k mnoha významným projektům a jedním z nich byl film The Artist. The Artist získal světovou pozornost svým unikátním přístupem. Jedná se o černobílou francouzskou komedii, která se odehrává v období nástupu zvukového filmu. Ernst van Tiel přispěl k filmu The Artist svým uměním jako dirigent a skladatel. Hudba hraje v tomto filmu důležitou roli, jelikož chybějící zvuk vyžaduje silné a emotivní hudební podklady, aby se divák dostal k plnému vnímání děje. Tielova schopnost připojit se k vizuálním elementům filmu a pohybovat se v rytmu a tónech vytvořila úchvatné audiovizuální dílo. 

Film The Artist nejenže získal mnoho ocenění včetně Oscara za nejlepší film, ale také díky skvělému hudebnímu doprovodu, který vytvořil Ernst van Tiel, zanechal nesmazatelnou stopu v srdcích diváků a posunul hranice toho, čeho může hudba ve filmu dosáhnout.