Režisér Tomáš Magnusek roztáčí nový seriál, rozšiřuje své Herecké muzeum a hubne
Foto: archiv T. Magnuska

Režisér Tomáš Magnusek roztáčí nový seriál, rozšiřuje své Herecké muzeum a hubne

7. ledna 2019 09:31
Tomáš Magnusek je tak trochu přírodní filmařský úkaz. Nevystudoval ani herectí, ani režii ani jinou filmovou složku některé z akademií, přesto je úspěšným režisérem, scénáristou i producentem a v některých snímcích si také zahrál. Momentálně však bodrý a “plnorostlý” filmař roztáčí nový seriál, chystá další film a k tomu všemu ještě i hubne.

Dnes 34letý režisér, producent i scénárista dokázal něco, o čem se mnohým, dalo by se říct “slavnějším" i zkušenějším a dokonce podle některých uznávanějším režisérům nepovedlo – dostat před kameru herecké legendy. Někteří už bohužel nejsou mezi námi, jako Ladislav Chudík, Lubomír Kostelka, Antonie Hegerlíková, Vladimír Čech, ale právě i díky Magnuskovi si mohli na sklonku života zahrát. Jiné osobnosti naopak před kameru po létech vrátil, jako třeba Reginu Rázlovou. Nicméně Tomáší Magnuskovi se podařilo dostat do svých filmů a seriálů celou řadu zvučných jmen.

Už v roce 2009 natočil Tomáš Magnusek svůj první film plný osobností s názvem Pamětnice. Sešlo se v něm na 22 hereckých legend, jako třeba Zita Kabátová, Josef Somr, Lubomír Kostelka, Libuše Švormová, Stanislav Zindulka, Jan Skopeček, Antonie Hegerlíková…

Pak se pustil do filmů, které jako jedny z mála opravdu reálně mapují romskou problematiku na školách s názvem Bastardi. První dva financoval a podílel se produkčně, třetí sám režíroval. Vysloužil si za to jak slova velkého uznání, tak i kritiky a nadávek do rasistů a podobně.

„Je to až komické, protože s Romy nemám problém, moje žena je dokonce napůl Romka a ti Romové, kteří hráli, to rozhodně nepovažovali za projev něčeho takového. Hodně jsem se inspiroval i vlastními zážitky coby učitele,” prozradil filmařský samouk Magnusek.

magnusek-vlasakova-dolansky

Z toho, že občas naráží na kritiku, slova neuznání a místy až zlobu, si  Magnusek zase tak moc nedělá a jde si dál za svým. „Nedělám filmy pro kritiky nebo jiné režiséry, ale pro diváky. Samozřejmě, že mi není jedno, co ti kritici píší a říkají, ale beru si z toho ponaučení a více nad věcmi přemýšlím. Myslím si však, že jedině sám divák může být tím správným a objektivním kritikem. Buď na film přijde a líbí se mu, nebo ne a už se na něj nikdy nepodívá, i kdyby měl desítky cen. V tomto ohledu strašně moc držím palce Zdeňku Troškovi, kterého si velmi vážím už proto, že nenajel na tu vlnu “líbivosti” jen pro někoho, ale chce mít v kinech a před televizní obrazovkou diváky, což se mu skvěle daří. Já si ze všeho snažím brát to dobré a naopak mě to ještě více posouvá dál,” vysvětluje muž, který dokázal, že když člověk něco chce a jde si za tím, může se mu to podařit.

„Momentálně začínám točit nový seriál. Je to takový “český Dallas” s pracovním názvem Čechovi, který se mi zase podařilo obsadit skvělými herci, na což jsem snad právem hrdý. Je to zase věc ze života a možná budou diváci velmi překvapeni, jaké zápletky a s jakým rozuzlením tam na ně čekají. Více však zatím prozradit nemohu,” řekl s úsměvem Tomáš Magnusek. V hlavních rolích se objeví třeba Kateřina Macháčková, Miroslav Mejzlík, Petr Batěk, Libuše Švormová, Regina Rázlová, Martin Dejdar a mnozí další, pro diváky i producentské partnery atraktivní jména.

tomas-magnusek-viktorka-novy-stav Kromě toho, že se Magnusek věnuje filmařině, je také předsedou Obce spisovatelů. Před dvěma lety vybudoval se svou ženou a přáteli Herecké muzeum Viktorka v Babiččině údolí. Nejenom, že tím zachránil desítky let chátrající secesní vilu, které hrozila zkáza, ale dokázal filmovým i televizním fanouškům přiblížit jejich herecké vzory a legendy způsobem, kterým se to doposud nikomu nepovedlo.

Muzeum, kde nechybí ani penzion s wellness, navštívily už desítky tisíc lidí. Magnuskovi se kvůli němu na roky zadlužili. „Strašně moc mi s tím pomohl a pomáhá Martin Dejdar, který je stejný nadšenec a riskartér, jako já. Ale ničeho nelitujeme a máme radost z toho, že Viktorku navštěvuje celý rok stále více lidí, že se jim tam líbí a vrací se. Na příští rok už tam máme připraven opravdu bohatý program. Každý měsíc tam jsou nějaké osobnosti, herci, zpěváci, besedy, vaření a chystáme i vlastní festival," vyjmenoval plány Magnusek, kterému mnozí drží palce a tleskají za to, s jakým nadšením vše, do čeho se pouští, dělá. Režisér, pověstný i svou láskou k jídlu, jde poslední hodně do sebe a úspěšně pod odborným dohledem hubne! „Musí to jít a jsem za to rád. Člověk má hned víc energie a není tak unavený," podotkl filmař.

magnusek-tomas-jidlo