Smetana není jen do kávy: Skřítkové Šíma a Lupi v Rudolfinu

1. listopadu 2014 11:39
Dětské publikum provedou skřítkové koncerty PKF – Prague Philharmonia, poprvé s Bedřichem Smetanou příští sobotu 8. listopadu.

O nejpůsobivějším odkazu Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka, o skladbách Bohuslava Martinů, jež se zrodily v zahraničí, nebo o tom, jaké je to tančit na hudbu Leoše Janáčka, povypráví další edukativní koncerty PKF – Prague Philharmonia, tentokrát s podtitulem Já jsem muzikant a přicházím k vám z České země.

Cyklus koncertů pro rodiče s dětmi, který začal orchestr pořádat již před 16 lety jako vůbec první těleso v České republice, naváže na dramaturgii minulé sezony, kdy se nejmladší posluchači poprvé setkali s neposednými skřítky Šímou a Lupi.

První koncerty s jemně alegorickým názvem Smetana není jen do kávy! se odehrají již příští sobotu 8. listopadu od 10 a 12 hodin.

skritkove-nahled „Nová koncertní sezona připraví pro děti a jejich doprovod opět čtyři komponované pořady v prostranství Dvořákovy síně Rudolfina, kde se konají ty nejvýznamnější koncerty vážné hudby. Naši věrní průvodci, hudební skřítci Šíma a Lupi v podání herců Filipa Sychry a Nikoly Pádivé je zasvětí do tvorby našich nejproslulejších hudebních skladatelů a nahlédnou na ně nejen jako na hudební génie, ale také jako na obyčejné lidi. Děti se dozví, jaké měli skladatelé dětství, čím byli výjimeční, jak vypadali a co jim daly sudičky do vínku. Stěžejním prvkem bude nejen hudba, ale také aktivní a hravá spolupráce dětí a orchestru, čímž jsou koncerty PKF – Prague Philharmonia typické a tak oblíbené,” přibližuje náplň pořadů v sezoně 2014–15 jejich dramaturg a režisér Vladimír Jopek.  

První koncerty zvou příští sobotu na nejskvostnější díla, jež zkomponoval Bedřich Smetana. Pod taktovkou japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, jenž dlouhodobě žije v Praze, zazní například předehra či Proč bychom se netěšili z opery Prodaná nevěsta, ukázky ze symfonických básní Vltava a Vyšehrad, Louisina polka a další.

Tak jako tomu bylo v minulé sezoně, každý koncert uvede a zakončí již populární písničková znělka Muzikanti s hudbou Pavla Jurkoviče a textem Jiřího Žáčka, ve které zpívají skřítci i celý orchestr včetně dirigenta.

A protože je založena na krátkých refrénech, mohou se děti i dospělí jednoduše zapojit svým zpěvem nebo napodobováním hry na různé nástroje.

Součástí programu budou opět vědomostní soutěže a pro vylosované šťastlivce mají skřítkové připravenou lákavou odměnu.

Další koncerty jsou naplánovány na 29. listopad, 14. březen a 6. červen vždy v čase od 10 a od 12 hodin.

Vstupenky v kategoriích pro děti i dospělé je možné zakoupit v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina.