Socha inspirovaná Kafkovým dílem
Foto: Flow East

Socha inspirovaná Kafkovým dílem

29. října 2020 07:09
Autor: TZ, red
Forum, jedna z historicky nejvýznamnějších budov Václavského náměstí, se stala domovem zcela nové sochy inspirované jejím nejslavnějším obyvatelem, spisovatelem Franzem Kafkou. Za projektem stojí společnost Flow East, majitel budovy a patron pražského umění.

Dílo připomíná slavnou Kafkovu novelu Proměna, ve které se hlavní hrdina promění v hmyz. Sochu, která zobrazuje obřího brouka sedícího na hrudi muže z matného transparentního skla, vytvořili renomovaný sklářský výtvarník Petr Stanický působící na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a mladá sochařka Irena Armutidisová. Stanický, jehož práce zkoumá lidskou mysl a emoce, byl zodpovědný za realizaci konceptu společnosti Flow East. Irena Armutidisová vytvořila původní hliněný model postavy, který byl následně přenesen do voskové formy.

„S konceptem přišel James Woolf, který chtěl vzdát hold dílu Franze Kafky z dob, kdy v budově pracoval jako zaměstnanec pojišťovny Generali. Když Forum koupil Flow East, byl na Císařském schodišti pouze prázdný prostor. Nová socha je transparentní, přiznává původní chybějící dílo a zlatý brouk reprezentuje Kafkovu Proměnu,“ říká Petr Stanický. „Myšlenka vracet se k minulosti a uznat její neustálou přítomnost v našem každodenním životě je mi velmi blízká i v mé vlastní práci, takže se mi tento projekt opravdu líbil. Vytváření sochy byl složitý proces: vosková figurína byla rozdělena do tří segmentů, zaformována a poté v ní bylo utaveno sklo, části byl vybroušeny a spojeny ve výslednou sochu. Výsledkem je výrazný a vizuálně nápaditý doplněk neoklasického schodiště.“

Socha se nachází ve výklenku v rameni Císařského schodiště, dominanty budovy s pozoruhodnou štukovou výzdobou. Forum, navržené renomovaným vídeňským architektem Friedrichem Ohmannem bylo dokončeno v roce 1896 a původně v něm sídlila pojišťovna Assicurazioni Generali, v níž v první dekádě 20. století pracoval právě Franz Kafka. Nyní se zde nacházejí prémiové maloobchodní a kancelářské prostory.