Soma o kráse i ošklivosti lidského těla ve Veletržním paláci
Foto: Soma

Soma o kráse i ošklivosti lidského těla ve Veletržním paláci

28. února 2018 17:39
Autor: red
Veletržní palác v úterý 6. března hostí inscenaci Soma. Vizuálně – pohybovou performance, jejímž hlavním zájmem je lidské tělo. Projekt choreografa Martina Talagyje inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným. Performance putuje po českých galeriích a výstavních prostorech, přičemž pokaždé se liší. Tentokrát se díky většímu počtu zapojených umělců zaměří na skupinové malby, velké fresky a sousoší. 

Samotné lidské tělo stojí v hlavním zájmu představení. Fyzický pohybový slovník je tu postaven na možnostech a nemožnostechtěla. Co všechno je schopné vyjádřit.

„Jako kontrast k nedokonalému, ale živému tělu pracujeme s rozebranou figurínou lidského těla, která jakkoli dokonalá proporčně, navždy zůstane jen chladným kusem plastu bez duše. Objekt figuríny jsme zvolili jako memento, protože současný trend vyzdvihuje vnější krásu a zapomíná na podstatné vnitřní hodnoty. Postupně chladneme a máme k figurínám a robotům mnohem blíž než kdykoliv předtím,“ říká k představení choreograf Martin Talaga

Vizuálně-pohybová performance Soma měla premiéru minulý rok v galerii Mánes. Od té doby se konala například v MeetFactory nebo na přehlídce Designblok. V březnu se přesouvá do prostoru Veletržního paláce.

„Performance je výjimečná tím, že se pokaždé mění. Přizpůsobujeme ji nejen prostoru, ale i počtu umělců,“ dodává Martin Talaga. Soma se odehraje 6. března od 19 hodin v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Vstup je 150 korun, vstupenky jsou k prodeji na místě.