Štefan Margita poprvé v roli Aigisthose v opeře Richarda Strausse Elektra
V dubnu letošního roku se Štefan Margita vrátí do Chicaga, aby si ve Wagnerově opeře Zlato Rýna zopakoval roli Poloboha Ohně Logeho. Foto: archiv

Štefan Margita poprvé v roli Aigisthose v opeře Richarda Strausse Elektra

19. ledna 2020 18:43
Autor: TZ, red
V Opeře ve Valencii, Palau de les Arts Reina Sofia, Štefana Margitu po čekají ještě 4 představení. 

Německý hudební skladatel Richard Strauss a libretista Hugo von Hoffmannstahl napsali operu Elektra podle známé Sofoklovy antické tragédie. Premiéru měla 25. ledna roku 1909 v Královské opeře v Drážďanech, následovalo uvedení Elektry v Berlíně, ve Vídni, Miláně a v New Yorku. Operní zpracování mýtického krvavého a temného příběhu, který se odehrává po skončení trojské války, o hrdé a nepoddajné nositelce touhy po odplatě se brzy stalo jedním ze stěžejních děl operní literatury.

„Se Straussovou operou Elektra se setkávám poprvé“, říká tenorista světového renomé Štefan Margita.
„Role Aigisthose, milence Elektřiny matky Klytaimnéstry, je pro mne novým pěveckým úkolem a velkou výzvou. Proto jsem se ani minutu nerozmýšlel a nabídku zazpívat si tuto roli v Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii jsem okamžitě přijal. Každá nová role je pro mne totiž obohacením mého operního repertoáru. Svou roli sehrálo i to, že Elektru ve Valencii režíruje slavný kanadský operní režisér Robert Carsen, se kterým jsem se již několikrát pracovně sešel a vždy to byla nádherná a podnětná spolupráce. Také mne moc těší setkání s celosvětově proslulou švédskou operní sopranistkou Iréne Theorin, která se báječně zhostila titulní role v této Straussově opeře.“, dodává v Košicích narozený tenor.