Studenti z Prahy 9 sbírali Příběhy našich sousedů

20. května 2021 09:47
Autor: TZ, red
Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

I přes obtížnou situaci zvládly žákovské týmy s pomocí svých učitelů vést rozhovory s pamětníky převážně online nebo po telefonu, zaznamenat jejich vyprávění, a to pak dále s pomocí online workshopů zpracovat jako rozhlasovou reportáž nebo krátký animovaný film.

Minulý týden proběhla v pořadí druhá jarní závěrečná prezentace online na Praze 9. Celou prezentací hosty provedla Anežka Petrová. Po úvodních slovech radního pro Praha 9 Zdeňka Davídka a vedoucí vzdělávání Post Bellum Magdalény Benešové přišly na řadu žákovské týmy s představením životních osudů svých pamětníků.
Na 1. místě se umístil tým z Gymnázia Špitálská, Anna Soukalová, Michaela Pohanková, Nicole Nouman, Veronika Jeníková a Zuzana Bednářová, pod vedením učitelky Marie Musálkové s příběhem disidentky Kateřiny Spurné. Kromě jiného vytvořily tuto animaci: https://www.youtube.com/watch?v=EPtt8mnYCJ0.

Na 2. místě se umístil tým ze ZŠ Špitálská, Eliška Zimmerhaklová, Sára Ploczeková a Ondřej Pavelka, pod vedením učitelky Lenky Voděrové s příběhem Petra Hauptmanna. Ten v roce 1982 emigroval, ale zanedlouho se kvůli synovu onemocnění rozhodl pro návrat. V Československu byl pak odsouzen k 10 letům vězení. https://www.youtube.com/watch?v=MYw64DLpRGk.

Na 3. místě se umístil tým ze ZŠ Univerzum, Apolena Matrasová a Rebeka Nečasová, pod vedením učitelky Petry Polákové s příběhem Hedviky Stránské – Sokolky a pamětnice náletů na Vysočany: https://www.youtube.com/watch?v=Lso5AdbNmNI.