Tajemné noční čtení na historickém hřbitově připomene rytíře
Centrální kříž na Malostranském hřbitově. Foto: archiv

Tajemné noční čtení na historickém hřbitově připomene rytíře

20. srpna 2014 16:40
Autor: Redakce
V sobotu 30. srpna se od 21 hodin uskuteční již třetí tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově. Večer je věnován vzpomínce na Václava Michala Pešinu rytíře z Čechorodu, který se významně zasloužil o dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě a je pohřben na Malostranském hřbitově.

Čtena budou tajemná díla, která se váží k příběhu této katedrály. Hřbitov bude otevřen od 20:30 hod. V neděli 31. srpna se od 14 hodin uskuteční komentovaná vycházka. Akce připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů. Vstup je zdarma.

Václav Michal Pešina rytíř z Čechorodu (1782 – 1859) po svém vysvěcení působil jako kaplan a kněz. V roce 1828, v den výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, měl vidění, v němž mu byla uložena povinnost ujmout se jeho dostavby.

Společně s Františkem hrabětem Thunem podal žádost o povolení vzniku Jednoty svatovítské. První setkání zájemců se konalo na Staroměstské radnici 28. března 1859. Pešina tam pronesl plamenný projev. Svatovítskou katedrálu prohlásil za druhou nejvýznamnější gotickou stavbu a varoval přítomné, aby později nelitovali své dnešní nečinnosti, protože jedinečná památka podléhá zkáze.

malostransky-hrbitovb-pesina-nahled Navrhl vyhlásit národní sbírku, protože podle jeho výpočtu by stačilo 10 zlatých od každé obce po dobu 15 až 20 let. Další shromáždění bylo ohlášeno na 22. května. Toho se ale už nedožil – zemřel na mrtvici v noci ze 6. na 7. května 1859.

Autorem jeho náhrobku na Malostranském hřbitově je Emanuel Max. Pešina klečí na levé noze před sv. Janem Nepomuckým, kterému podává knihu s nápisem „Dědictví sv. Jana Nepomuckého“ (odkaz na to, že Pešina byl správcem instituce, která se zabývala vydáváním českých knih).