Téměř osmdesátiletá žena si vzala nápadníka do bytu, ve kterém začala série neuvěřitelností
Velká láska zůstala jen ve snech, realita byla mnohem drsnější. Ilustrační foto: freeimages

Téměř osmdesátiletá žena si vzala nápadníka do bytu, ve kterém začala série neuvěřitelností

7. září 2014 22:25
Od 20. června pracují kriminalisté čtvrtého policejního obvodu specializující se na kriminalitu spojenou s okrádáním seniorů na případu, kdy seniorka přišla kvůli podvodnému jednání skupiny tří lidí o více jak 90 tisíc korun.

Po podání seznamovacího inzerátu se jí v novinách přihlásil muž, který se představil jako Michal Doležal z Kobylis, s kterým se po domluvě sešla na schůzce. Po krátkém rozhovoru a vzájemných sympatiích osmasedmdesátiletá seniorka z Hostivaře pozvala nápadníka ještě ten samý den k sobě do bytu.

„Tam si spolu dali oběd, povídali si, a když pili kávu, tak u dveří zazvonil cizí muž s ženou. Ti seniorce uvedli legendu, že jsou z České národní banky a jestli má platební kartu, protože ji je potřeba vyměnit,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Tomu uvěřila, jelikož několik minut před tím jí muž z inzerátu při obědě vyprávěl, že tyto výměny probíhají a že on již svou kartu také odevzdal. Žena dvojici cizích lidí tedy uvěřila a dala jim platební kartu i s PIN kódem.

Následující den se seniorka opět sešla s mužem, který se vydával za Michala Doležala z Kobylis, a po krátké návštěvě restaurace šli znovu k ní domů. Zanedlouho u dveří zase zazvonil stejný muž s ženou jako den před tím s tím, že nesou vyměněnou kartu, ale mají pro ni další nabídku, která tkvěla ve zhodnocení její karty.

Pod záminkou zapracování zlata do platební karty ze seniorky vylákali zlatý řetízek i s přívěškem. Ta této legendě zase uvěřila, protože nápadník z inzerátu, který mezi tím celou dobu seděl v kuchyni, chvilku před tím, než dvojice zazvonila na dveře, říkal, že také dal zlato ke zhodnocení své karty.

Další den se ženě opět ozval ten samý muž s tím, že potřebuje půjčit 50 tisíc korun, protože musí zaplatit řemeslníkům. Ale jelikož stejně jako ona odevzdal kartu k výměně, tak si nemůže vybrat z bankomatu.

Proto jí požádal, jestli si nemůže půjčit od známých, že peníze brzy vrátí. Žena si tedy požadovanou částku ještě týž den opravdu půjčila a muži předala na zastávce městské hromadné dopravy.

To bylo naposledy, kdy se s ním viděla. Následně také zjistila, že jí z účtu někdo vybral všechny peníze, více jak 30 tisíc korun.

Celou věc tedy oznámila na policii a kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Zároveň kriminalisté pátrají po trojici, která zřejmě ve spolupachatelství seniorku podvedla.

Popis osob:
• Muž reagující na inzerát, který se představil jako Michal Doležal, byl bílé pleti, ve věku okolo 60 let, vysoký okolo 180 centimetrů robustní postavy. Měl černo šedé vlasy, které byly vzadu svázané. Mluvil plynule česky, bez přízvuku a bez vad řeči. Měl špatné zuby, které byly neuspořádané a v horní řadě některé chyběly.

• Muž vydávající se za pracovníka banky byl bílé pleti ve věku okolo 35 let, vysoký 170 centimetrů, hubené postavy, měl rozježené hnědé vlasy, které působily neupraveným dojmem. Mluvil plynně česky bez přízvuku a bez vad řeči. Oblečen byl do hnědého svetru a pod kterým měl košili.

• Žena vydávající se za pracovnici banky byla bílé pleti ve věku okolo 25 let, vysoká 170 centimetrů hodně hubené postavy. Byla velmi bledá, měla chladné ruce a působila dojmem narkomanky. Měla blonďaté vlasy na mikádo a byla neupravená. Oblečená byla do červeného kabátku. Mluvila rovněž plynně česky, bez přízvuku.

Kriminalisté prošetřováním případu zjistili, že vylákanou platební kartou byl proveden výběr z bankomatu v Ústí nad Labem 22. června a uskutečnil je muž, který podle následující fotografie odpovídá osobě nápadníka z inzerátu.

podezrely3

Muž vybírá peníze z kradené karty

„V případě, že muže na fotografii poznáváte, ozvěte se na linku 158,“ dodal Jan Daněk.

Za popsané jednání kvalifikované jako podvod, kdy je způsobená větší škoda, hrozí pachateli v případě odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody.