Tenistka Kvitová zasadila v Troji bílou magnolii, která odkazuje na wimbledonské úspěchy
Petra Kvitová zalévá magnolii. Foto: BZHMP

Tenistka Kvitová zasadila v Troji bílou magnolii, která odkazuje na wimbledonské úspěchy

17. května 2024 12:43
Autor: Jan Puci
I v roce 2024 pokračuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností. Jako první osobnost roku 2024 a 120. osobnost projektu se sázení zhostila jedna z nejúspěšnějších světových tenistek, dvojnásobná wimbledonská vítězka a nastávající maminka Petra Kvitová. V botanické zahradě vysadila šácholan japonský (Magnolia kobus) v nové expozici Japonských mlžných lesů.   

Bílé květy této magnolie odkazují na Wimbledon – bílá je barvou tohoto turnaje. Stejně jako na zahájení Olympijských her 2020 v japonském Tokiu, kdy Petra Kvitová byla vlajkonoškou v čele naší výpravy sportovců, i nyní „otevírá“ novou japonskou expozici v botanické zahradě v Troji. 

„Velmi mě těší, že projekt Kořeny osobností v roce 2024 zahajujeme s tak velkou sportovní ikonou, jakou Petra Kvitová jednoznačně je. Současně mám radost, že se jedná o jubilejní 120. osobnost v naší Stezce osobností. Věřím, že i vysazený šácholan s čistě bílými květy, jak velí pravidla Wimbledonu, stále poroste a bude výjimečným reprezentantem japonské flóry v naší nové expozici Japonských mlžných lesů,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Těším se, že už třeba na podzim do zahrady vyrazíme na procházku s kočárkem a zkontrolujeme, jak prosperuje. Budu si moc dobře pamatovat, jak dlouho tam stromek roste, jen o několik málo měsíců více než naše očekávané miminko,“ uvedla tenistka Petra Kvitová, která je 120. osobností v unikátním projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tenistka v rámci projektu Kořeny osobností vysadila magnolii – šácholan japonský (Magnolia kobus). Tento druh opadavého stromu pochází z Japonska a Koreje. Roste především v horských oblastech a v Japonsku se vyskytuje na všech ostrovech.

Patří mezi největší a nejrychleji rostoucí magnolie a zároveň překvapí svojí mrazuvzdorností a odolností. Je proto oblíbený v parcích a zahradách po celém světě. V domovině může dorůstat výšky až 24 metrů. Řadí se do skupiny magnolií, které kvetou před olistěním. Listy jsou celokrajné, opakvejčité. Plodem je bizarní narůžovělé souplodí s červenými plody.

„Šácholan japonský ještě před olistěním rozkvétá čistě bílými, asi 10 centimetrů velkými květy. A bílá je barvou Wimbledonu. Při výběru stromu pro novou výsadbu tak snad pro Petru Kvitovou ani nemohla být jiná volba. Spojení s krásnou bílou magnolií je výstižné,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá a připravuje.

Zvolený exemplář patří mezi nově vysazené dřeviny v nové expozici botanické zahrady Japonské mlžné lesy, která se velmi brzy otevře návštěvníkům. „Petra Kvitová byla s vlajkou České republiky v čele naší výpravy na Olympijských hrách 2020 v japonském Tokiu a my jsme jí nyní předali pomyslnou vlajku, kterou otevře i naši novou japonskou expozici,“ dodává Vencálek.

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již patnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 120 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.