Tip na výlet: Prohlídkovou trasu Kozla obohatí pivní artefakty od fanoušků
Prohlídková trasa pivovaru ve Velkých Popovicích. Foto: archiv

Tip na výlet: Prohlídkovou trasu Kozla obohatí pivní artefakty od fanoušků

1. srpna 2014 14:32
Autor: Redakce
V rámci oslav 140. výročí se středočeský pivovar Velké Popovice Kozel rozhodl obohatit svou návštěvnickou trasu o zatím nezveřejněné historické předměty připomínající minulost pivovaru a velkopopovického piva. Oslovil prostřednictvím sociálních sítí veřejnost a milovníci velkopopovického piva mu poslali téměř 700 artefaktů.

Čtrnáct nejvýznamnějších předmětů je již vystaveno na výroční prohlídkové trase. Nejstarším předmětem je dřevěný sud z roku 1886. Raritním kouskem je rovněž skleněná lahev z roku 1910.

„Vyzvali jsme fanoušky Kozla, aby se stali součástí naší historie a zaslali nám historické předměty spojené se značkou. Během čtyř týdnů nám dorazilo neuvěřitelných 688 předmětů s Kozlí tématikou,“ říká k úspěšné výzvě marketingový manažer značky Velkopopovický Kozel Luděk Baumruk.

Předměty jsou zapůjčeny do června 2015

Fotografie historických předmětů nahráli jejich majitelé na web www.1874.kozel.cz. Ze všech přihlášených vybral obchodní sládek pivovaru Velké Popovice Vojtěch Homolka 30 nejvýznamnějších a posunul je do veřejného hlasování. Více než 16 000 hlasů určilo konečných 14 historických předmětů, které jsou vystaveny na staré varně v rámci výroční prohlídkové trasy.

Jejich majitelé byli odměněni roční zásobou Velkopopovického Kozla a celoročním vstupem do pivovaru. Předměty zapůjčili velkopopovickému pivovaru až do června příštího roku.

Dřevěný sud nalezli na půdě rodinného domu

Návštěvníci si prohlédnou například lahev s plastickým vyobrazením Kozla z roku 1910. Tyto lahve se vyráběly v dřevěných formách a pouze na zakázku. Lahev našel její majitel Karel Vejchodský ze Sebranic u Boskovic ve staré zemědělské usedlosti postavené v roce 1670.

Zřejmě pochází od obchodníka s velkopopovickým pivem z Tišnova, který na přelomu 18. a 19. století zavážel pivem moravské obce a města. Dřevěný sud od Jiřího Lukáše z Prahy s datem 1886 byl nalezen na půdě rodinného domku jeho rodičů, kteří měli předky u Velkých Popovic.

Během letních prázdnin je prohlídková trasa pivovaru otevřená denně od 10 do 18 hodin. Navíc stále probíhají jubilejní prohlídky s potulným malířem. Lidé na ně mohou vyrazit každý den ve 13 a 15 hod. Na konci jubilejní prohlídky obdrží originální pivní minci, kterou si mohou ponechat na památku či si ji směnit za pivo Velkopopovický Kozel. Každý den je také otevřený Kozlí obchůdek v Návštěvnickém centru s dárky a suvenýry připravenými speciálně k 140. výročí.