Trojská botanická zahrada je plná unikátních květinových dekorací
Na venkovské svatební hostině v Ornamentální zahradě zaujmou tančící družičky. Foto: BZHMP

Trojská botanická zahrada je plná unikátních květinových dekorací

12. září 2021 10:53
Autor: red
Botanická zahrada hl. m. Prahy na podzimní období připravila výstavu Krása živých květů a sušených plodů. Unikátní výstava zavádí  návštěvníky do období času hojnosti a oslav podzimní sklizně, tak jak jej kdysi zažívali majitelé trojského zámku, ale i obyvatelé na hospodářských usedlostech zdejšího panství.

Aranžmá vznikla v průběhu celorepublikového semináře pod vedením floristy Slávka Rabušice a jeho kolegů, jejichž práce je možné obdivovat při návštěvách českých hradů a zámků. Výstava potrvá do 22. září a zájemci se s ní seznámých ve venkovních expozicích trojské botanické zahrady a na vinici sv. Kláry.

Botanickou zahradu v Troji zaplavily tisíce květů a plodů v tradičních i nadčasových aranžmá. „Letošní podzimní období jsme se rozhodli zahájit ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem a jeho kolegy. Návštěvníci se v rámci našich expozic mohou inspirovat dekoracemi vyrobenými z živých, řezaných i sušených rostlin a plodů.

Na přípravě aranžmá se podílí i naši zahradníci a zaměstnanci. Japonskou zahradu ozdobí dekorace na motivy tradiční ikebany, výzdoba na vinici sv. Kláry zase tematicky doplní naše Oslavy sklizně vína, které se konají o víkendu 18. a 19. září,“ zve do Botanické zahrady hl. m. Prahy její ředitel Bohumil Černý.

Z českého venkova až na Dálný východ

Dekorace umístěné na vinici sv. Kláry přenesou návštěvníky na venkov, do období sklizně na panském dvoře nebo selské usedlosti. Tvůrci využijí řadu tradičních podzimních květin a plodů, zejména astry, listopadky, laskavce, slunečnice, kukuřici, čirok, tykve a chmel, přesně jako za dávných časů v období majitelů trojského zámku a zdejších hospodářských usedlostí.

Na venkovské svatební hostině v Ornamentální zahradě zaujmou tančící družičky, hosté se mohou posadit na venkovskou předzahrádku nebo se zasnít u postele plné voňavých květin. V rámci této tvůrčí práce vycházeli floristé a aranžéři ze zadaného tématu, jakoby stavěli dekorace pro natáčení filmové nebo divadelní scény.

V barokní kapli sv. Kláry, se mohou návštěvníci pokochat pompézními barokními květinovými dekoracemi. V Japonské zahradě se zase přestaví elegantní variace na umění Dálného východu – Číny a Japonska, všeobecně známé pod názvem ikebana, které jsou jedinečným završením této výstavy.