V centru Prahy si lze bezplatně půjčit kola bez řetězu
Červenožlutá kola v rámci projektu společnosti Velonet. Foto: archiv

V centru Prahy si lze bezplatně půjčit kola bez řetězu

11. března 2016 11:24
Autor: red
Možnost vyzkoušet si přesuny po Praze ryze ekologickým způsobem nabízí v těchto dnech obyvatelům hlavního města a jeho návštěvníkům společnost Velonet ČR. Na náměstí Republiky představuje svůj projekt technologicky nejvyspělejšího systému sdílení jízdních kol.

„Po zhodnocení obrovského zájmu, s jakým se námi předváděný systém setkal na podzim, kdy jsme jej prezentovali v rámci iniciativy Pro lepší město, jsme se rozhodli nabídnout zájemcům ochutnávku znovu. Moderní kola uzpůsobená požadavkům bezpečného provozu v městském prostředí si zájemci mohou zapůjčit denně od 7 do 20 hodin až do 16. března. Korzovat s nimi bezplatně mohou po centru Prahy,“ říká Marek Pavlas, jednatel společnosti Velonet.

Jedná se o jízdní kola, která jsou vybavena kardanovou hřídelí místo řetězu, takže mohou být používána bez obav o znečištění či zničení kalhot. Jejich součástí jsou i integrovaná samorozsvěcující se světla nebo také GPS a GSM modul pro určování lokace a komunikaci se systémem.

Dobíjení elektroniky je zajištěno solárními články pro stání a skrytým dynamem pro dobíjení za jízdy. Převod byl upraven pro jednodušší a lehčí jízdu po městě. V případě jakékoliv závady pak uživatel nebo přímo samo kolo nahlásí problém a svoji polohu, a provozovatel zajistí nápravu.

„Jejich výhodou je také fakt, že odpadá nutnost zabírání cenného veřejné prostranství pro instalaci velkých dokovacích stanic, připojených na městskou infrastrukturu, jako mají jiné systémy. Buď nemusí být doky žádné, nebo je možné používat doky podstatně subtilnější bez potřeby napájení a základů. To se pozitivně projeví v budoucnu, v případě ostrého provozu systému, i na velice vstřícné ceně zápůjčky kola,“ dodává Pavlas.

 

Více informací k projektu a rezervace kol najdete na www.velonet.cz