V sobotu se v zoo slaví Mezinárodní den supů a kondorů
Zoo Praha dopravila do Bulharska další mládě supa mrchožravého. Foto: Emil Yordanov, BirdLife Bulgaria

V sobotu se v zoo slaví Mezinárodní den supů a kondorů

3. září 2020 20:08
Autor: TZ, red
Sup kapucín, hnědý a mrchožravý nebo kondor královský. Všechny tyto druhy mohou návštěvníci ještě více zblízka poznat tuto sobotu 5. září v Zoo Praha u příležitosti oslav Mezinárodního dne supů a kondorů. 

Program přiblíží život a odchov těchto vzácných dravých ptáků v Zoo Praha. Velkou pozornost budeme věnovat i představení projektu ochrany supa mrchožravého na Balkáně. Pro děti bude připravena celá řada her o tematické odměny a zájemci si také budou moci vyzvednout pas a samolepku pro celoroční soutěž Dny zvířat.

Mezinárodní den supů připadá právě na 5. září a jeho cílem je upozornit na nutnost ochrany supů i kondorů a jejich přirozeného životního prostředí. Návštěvníci Zoo Praha budou mít možnost se o těchto tématech dozvědět víc od 10. do 16. hodiny při zábavně-edukačním programu s názvem „Poznejte vládce oblohy“.

Hned na několika stanovištích se budou moci hravou formou seznámit s jejich biologií i příčinami jejich ohrožení. Zjistí například, že supi plní v přírodě úlohu takzvané „zdravotní policie“ a seznámí se také s úspěšnými odchovy supů a kondorů v Zoo Praha, kde se od doby příchodu prvního kondora i supa vylíhly téměř tři desítky těchto dravců.

V 10:30 a v 15 hodin se uskuteční krmení supa hnědého, kapucína i mrchožravého a kondora královského v jejich voliérách v dolní části areálu zoologické zahrady.

V 11 hodin obdarují chovatelé enrichmentovými prvky kondory královské.

Víkendovým programem ale představení supů nekončí. Ve čtvrtek 10. září se mohou návštěvníci zúčastnit přednášky kurátora chovu ptáků Antonína Vaidla zaměřené na ochranu supa mrchožravého na Balkáně. Koná se od 17.00 ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Přednáška přiblíží návrat supů do přírody, který Zoo Praha iniciovala jako jeden z projektů na poli in-situ již v roce 2013 z pozice evropského koordinátora chovu. Balkánská populace supů je v současné době označována jako kriticky ohrožená.