V únoru do Violy: Proč si nezatančíte?, Šunen Romale, Život jako smršť nebo Stařec a moře a Novecento
Proč si nezatančíte? Pozoruhodný večer s texty Raymonda Carvera uvede Divadlo Viola

V únoru do Violy: Proč si nezatančíte?, Šunen Romale, Život jako smršť nebo Stařec a moře a Novecento

8. ledna 2018 14:19
V novém roce se na jeviště legendární pražské scény, Divadla Viola, vrací úspěšné představení Proč si nezatančíte? Sugestivní otázka v názvu zve na pozoruhodný večer s texty Raymonda Carvera, mistra krátké prózy a jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století.

viola-kylian-narozen-v-cizine-jiri-labus-foto-viktor-kronbauer-4404-nahled-nahled Ve čtvrtek 8. února od 20 hodin zazní Raymond Carver — mistr krátké prózy v bravurním podání Jiřího Lábuse a za mistrovského klavírního doprovodu Emila Viklického. Výtečnému Jiřímu Lábusovi bude jeviště Violy patřit také následující večer 9. února, kdy se začte do textů Jiřího Kyliána. Unikátní literárně-baletní kompozice Kylián: Narozen v cizině s podtitulem Povídky a filmové miniatury aneb Každý z nás je věčným emigrantem představuje proslulého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána coby autora povídek. Kyliánova slova v osobité interpretaci Jiřího Lábuse doplňují filmové miniatury, které Jiří Kylián natočil výhradně pro tuto příležitost a ve kterých sám vystupuje.

viola-romove7-nahled Znáte nějaké romské pohádky, příběhy, tradice či písničky? Pokud se s nimi chcete seznámit, a to velmi zdařilou a zábavnou formou, nenechte si ujít představení Šunen Romale — Poslyšte Romové, které je ve Viole na programu 10. února. Jedinečný zážitek s romským folklorem divákům zprostředkují herečky Barbora Hrzánová a Jana Boušková spolu se známým romským slovenským zpěvákem Máriem Bihárym, který koncertoval například se Zuzanou Navarovou.

Taťjana Medvecká a Martin Hofmann vás v sobotu 17. února provedou fascinujícími vzpomínkami na vášnivé, divoké, kruté, a přesto až do konce života trvající manželství letce a slavného spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Inscenace Život jako smršť čerpá ze vzpomínkové knížky Paměti růže, kterou napsala jeho manželka Consuelo de Saint-Exupéry a která mohla vyjít až v roce stého výročí narození věhlasného autora Malého prince.

V pondělí 19. února ve 20 hodin Divadlo Viola uvádí Josefa Somra a Marka Holého v dramatické skice podle slavné novely Ernesta Hemingwaye Stařec a moře. Strhující zápas rybáře s mocnou přírodou na vratké bárce unášené mořem vyznívá jako oslava lidské vůle, odvahy a nezlomnosti. Děj podkresluje hlas moře – hudba Emila Viklického.

Emil Viklický tentokrát naživo u piana a David Prachař v roli, která mu vynesla Cenu Thálie, budou k vidění 20. února od 20 hodin v představení Novecento. Příběh Alessandra Bariccoa se odehrává na lodi, která pravidelně brázdila oceán mezi Evropou a Amerikou. Novecento je jméno odloženého novorozeněte, jež námořníci objevili v podpalubí. V průběhu let se chlapec naučil  hrát  na piano tak, „že i Bůh tančil, pokud se nikdo nedíval…"

Více informací na www.divadloviola.cz