V Zoo Praha se dnes narodilo mládě orangutana
Ve sváteční den se narodil historicky třetí orangutan. Foto: Zoo Praha

V Zoo Praha se dnes narodilo mládě orangutana

17. listopadu 2020 17:14
Autor: TZ, red
Samička orangutana sumaterského Mawar porodila dnes před půl dvanáctou mládě. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha.

Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého Pagyho teprve o prvního. Současně je nově narozené mládě prvním vnoučetem slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody.

Přestože byl Kama odchováván uměle – chovatelka paní Gottfriedová ho dokonce vozila v kočárku –, měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, jenž se dnes stal otcem. Novorozené mládě je tedy jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné.

Odpoledne orangutani – včetně Mawar s mládětem – vyšli z „ložnic“ do expozice v Indonéské džungli. Ve slábnoucím podzimním světle tak bylo možné z ochozu, zpoza pletiva a částečně i rostlin, udělat první snímky orangutaního přírůstku. Mládě již začalo pít a Mawar se o něj dobře stará, alespoň prozatím, a odhání od něj i svou starší dceru, zvědavou Diri.