Ve Vysočanech bude nově Piskáčkova ulice

5. března 2021 19:27
Autor: TZ, red
Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu.

„Spolu s Iniciativou A, Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar jsme před časem slíbili, že se budeme snažit, aby názvy nových ulic, které v naší městské části, a především ve Vysočanech a Hloubětíně vznikají, připomínaly hrdiny z období heydrichiády, na něž se léta zapomínalo. Už tu máme ulice Smržových, Svatošových, Moravcových, Strnadových a jsem rád, že se podobné pocty nyní dostává i rodině Piskáčkových,“ řekl místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský.

Celá rodina byla popravena v koncentračním táboře Mauthausen společně s 262 československými vlastenci zapojenými do spolupráce s výsadkovými skupinami Anthropoid, Silver A, Intransitive A Tin.

V říjnu 2016 odhalila Praha 9 pamětní desku rodině Piskáčkových na domě, kde ve Vysočanech žila.

Podnět k pojmenování nových ulic či přejmenování veřejných prostranství v hlavním městě může podat kdokoliv. Návrh nejdříve projednává radnice příslušné městské části a po schválení zastupitelstvem je postoupen magistrátní místopisné komisi. Ta, pokud s návrhem souhlasí, jej předá k projednání Radě hl. m. Prahy.