Věstonická Venuše, hlava Kelta a vzácné meteority jedou do Prahy

4. srpna 2014 13:20
Skvosty muzejních sbírek – Věstonická Venuše, hlava Kelta a meteority z Opavy-Kylešovic – se představí od 5. do 27. srpna v Nové budově Národního muzea, ve Vinohradské ulici.

Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum zvou na putovní výstavu, na které představí tři nejcennější skvosty ze svých sbírek.

Pro návštěvníky je to jedinečná šance spatřit skvosty, které opouštějí depozitáře jen při zcela mimořádných příležitostech.

kelt-hlava-nahled Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic představuje jednu z ikon sbírek Národního muzea a keltského (laténského) umění vůbec. Byla vytvořena zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami.

Věstonická Venuše patří mezi nejvzácnější umělecké poklady z období téměř před 30 000 lety, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje v rámci celé Evropy.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic jsou unikátní především díky tomu, že byly nalezeny v sídlišti paleolitických lovců, jehož stáří je datováno do doby před 18 000 lety.