Výlet s tajenkou: Do skalničkové zahrady a za Jestřábem do Prokopského údolí
Skalničková zahrada v Prokopském údolí. Foto: P5

Výlet s tajenkou: Do skalničkové zahrady a za Jestřábem do Prokopského údolí

4. září 2022 09:48
Autor: Alo
Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 připravilo výlet s tajenkou „Do skalničkové zahrady a za Jestřábem do Prokopského údolí“.  

Text výletu společně s doplňovačkou, přehlednou malovanou mapou a praktickými informacemi je ke stažení zdarma na webových stránkách Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (https://www.csop5.cz/page/vylety/) nebo na stránkách společnost www.veldo.cz v sekci výlety zdarma a je určen pro výletníky ve věku 5–100 let.

Za vyluštěnou tajenku si návštěvníci mohou vyzvednout drobný dárek v Informačním centru Prahy 5, Štefánikova 13–15, Praha 5, v době po-čt 8.30 – 16 hod, pá 8.00–14.00 hod.

„Výlety s tajenkou pro seniory, děti a rodiny jsou na Praze 5 natolik populární, že jich ročně projde několik tisíc návštěvníků, kteří se pak vždy v lednu těší na další novou trasu,“ uvedl radní Petr Lachnit (ANO), který za realizací společně s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 stojí. 

„Výlety s tajenkou jsou naprosto originální aktivitou, kterou budeme rádi podporovat, protože jde o zajímavé a nádherné, krátké trasy s naučně zábavnými texty, na které se mohou vydat jak děti, tak i senioři – nejlépe samozřejmě společně. Na výletě si protáhnou tělo, spousty zajímavého se dozví a objeví, společně luští doplňovačku a k tomu tráví čas spolu, v přírodě a na čerstvém vzduchu,“ sdělil Lachnit. 

Prokopským údolím vede hned několik výletů s tajenkou – tento nový se soustředí na historii staré zámecké budovy, a hlavně si zde přijdou na své milovníci zahrad a neobvyklých rostlin. Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí se totiž znovu otevřela veřejnosti. Tento klenot nabízí návštěvníkům minimálně 2000 skalniček a dřevin, obdivovat tady můžete například sekvojovec, ale i „masožravky“. 

Dalším zajímavým objektem, u kterého výlet začíná, je Raudnitzův dům. Tuto historickou památku nechala městská část Praha 5 zrekonstruovat a upravit tak, aby splňovala požadavky a komfort pro bydlení seniorů a také jim zaručila klidné a bezpečné prostředí pro život. 

Do tohoto významného objektu se senioři začali stěhovat v 1. pololetí roku 2022 a mohou využít výpomoci pečovatelské služby a dalších služeb jako je pedikúra, masáže. Součástí jsou i krásné, historické prostory pro víceúčelové komunitní využití nejen nájemníků domu, ale i pro relaxaci a setkávání se veřejnosti z blízkého okolí. V těchto prostorách se také realizují aktivizační a vzdělávací programy, workshopy, tvořivé dílny a volnočasové aktivity. 

Od Raudnitzova domu ke skalničkové zahradě je to jen kilometr, dále se pokračuje kolem Foglarovy skály až na Barrandov. Trasa měří celkem čtyři kilometry.