Výprava do mikroskopického světa. Divadlo se promění ve velký mikroskop
Premiéra se koná 15. února v 19:30. Foto: Divadlo Disk

Výprava do mikroskopického světa. Divadlo se promění ve velký mikroskop

31. ledna 2019 14:09
Autor: TZ, red
V pátek 15. února se divadlo DISK stane mikroskopem namířeným do nitra lidského těla. Po inscenacích 49 barů a Press paradox uvedou studenti katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Viktorie Vášová a Boris Jedinák premiéru díla s názvem Medulla. 

Medulla (latinsky vnitřek) vychází z nejnovějších vědeckých textů popisující lidský mikrobiom jako samostatný orgán nezbytný pro náš život. Inscenace se v prvé řadě snaží najít odpověď na otázku, kdo je vlastně pánem lidského těla. Rozhoduje člověk o svých činech a vnitřních procesech sám, nebo je poháněn desítkami biliónů mikroskopických tvorů?

„Odborníci popisují mikrobiom jako vyvážený systém mikroorganismů, který je v neustálém pohybu. Proto i my klademe důraz na fyzično a pohyb,“ dodává režisérka Viktorie Vášová. Celá inscenace je pojata souzněním mezi hereckými akcemi a pohyblivými objekty, které rozehrávají na scéně mikrobiologický život.

„Mikrobiom si můžeme představit jako krajinu nebo zahradu, kterou svým působením můžeme zušlechťovat, ale i ničit,“ vysvětluje dramaturg Boris Jedinák. Celému konceptu je přizpůsobeno výtvarné řešení Alžběty Vitvarové a Františky Malaskové, které navrhy scénografii vycházející z motivů renesanční zahrady. Inspiraci v tomto období hledaly rovněž při tvorbě stylizovaných kostýmů.