Výstava: Bruce Weber My Education
Foto: Bruce Weber 2x

Výstava: Bruce Weber My Education

16. května 2024 14:56
Autor: Alo
Od 20. září budou moci Pražané i návštěvníci hlavního města zavítat do Domu U Kamenného zvonu, kde se otevřou dveře výstavy světoznámého amerického fotografa Bruce Webera s názvem My Education. Jde o vůbec první Weberovu velkou evropskou retrospektivu, která mapuje pět dekád jeho výrazné tvorby.

Bruce Weber je známý především svými fotografickými sériemi pro módní časopisy, jako jsou Vogue, GQ, W Magazine, The Interview nebo Vanity Fair, a spoluprací s předními značkami jako Calvin Klein nebo Ralph Lauren. Jeho fotografie často zachycují mladé ženy a muže ve sportovních, odvážných a intimních momentech. Výstava v Domě U Kamenného zvonu (GHMP) bude vedle módní fotografie ve stejné míře akcentovat také jeho portrétní, reportážní a krajinnou tvorbu stejně jako hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy. Weber průběžně fotografuje významné osobnosti z kulturního a politického života, mezi jeho nejslavnější snímky patří například unikátní portréty Nelsona Mandely, Georgie O’Keeffe či Louise Bourgeoise.

bruce-weber Výstava Bruce Weber: My Education bude mapovat i Weberovo působení v České republice, kde v roce 2000 nafotografoval sérii s Heathem Ledgerem. Opakovaně spolupracoval i s osobnostmi s ‚českou stopou‘ – např. Evou Herzigovou či Martinou Navrátilovou.

Pozornost si zaslouží také jeho fotografie z Detroitu nebo z komunity „Little Hanoi“ v Miami. Weber dokáže poutavě vyprávět lidské příběhy – je to jeden z posledních „fotografů staré školy“. Ve své fotografické tvorbě se také zabývá přírodou a zvířaty. Slavná je zejména jeho série věnovaná zlatým retrívrům, jimž věnoval samostatnou obrazovou knihu The Golden Retriever Photographic Society, která vyšla v nakladatelství Taschen.

Kromě fotografické tvorby je Weber také úspěšným filmařem a autorem mnoha hudebních videoklipů pro zpěváky či hudební skupiny (např. Pet Shop Boys, Chris Isaac) a dokumentů. Jeho dokumentární film Broken Noses (1987) získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu Sundance, dokument Let’s Get Lost (1988) o jazzovém trumpetistovi Chetu Bakerovi byl pro změnu nominován na Oscara.

Výstava Bruce Weber: My Education je připravována pro jedinečné prostory Domu U Kamenného zvonu v úzké spolupráci s autorem, který se také jejího otevření osobně zúčastní.

20. 9. 2024 – 26. 1. 2025
Galerie hlavního města Prahy
Dům U Kamenného zvonu,
Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1
Otevřeno: út–ne, 10–20 h
Kurátorka: Helena Musilová