Vzniká celovečerní film Milion chvilek, na dokončení se skládá veřejnost
Demonstrace na Letné, listopad 2019. Foto: Lukáš Havlena

Vzniká celovečerní film Milion chvilek, na dokončení se skládá veřejnost

19. dubna 2023 20:00
Autor: Alo
Když na jaře 2019 začala režisérka Amálie Kovářová natáčet přípravu demonstrace spolku Milion chvilek na Václavském náměstí, netušila, že se jí pod rukama začal odehrávat inspirativní příběh o neutuchající snaze a boji občanské české společnosti, která se opět hlásí o své slovo – ať už během demonstrací, pandemie nebo ve volbách. Z krátkého filmu se stal film celovečerní, který brzy spatří světlo světa. Nyní se veřejnost prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu skládá na dokončovací práce filmu.

Režisérka Amálie Kovářová v kulisách celospolečenských změn a velkých výzev sledovala příběh dvou kamarádů – Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla. Jsou to právě tito dva studenti, u kterých to vše začalo, kteří si řekli, že už nemůžou jen nečinně přihlížet, jak se demokracie rozkládá a kteří se rozhodli postavit se nejmocnějším mužům v zemi – Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Začala tedy v roce 2019 natáčet přípravu demonstrace na Václavském náměstí. Tehdy ještě netušila, co ji s těmito studenty čeká. 

Na přelomu dubna a května 2019 došlo k odstoupení ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou. K výměně ministrů došlo v době, kdy byla kauza Čapí hnízdo policií předána státním zástupcům, kteří spadají právě pod ministerstvo spravedlnosti.

Vzhledem k tomu, že premiér Babiš byl v kauze Čapí hnízdo obviněn z dotačních podvodů, vyrojily se spekulace, že výměna na ministerstvu spravedlnosti byla účelová a mohla by ohrozit nezávislost justice. Milion chvilek na to reagovalo sérií protestů, které vyústilo v 250 000 lidí na Letenské pláni.

„Z Milionu chvilek se po druhém protestu na Letenské pláni, který byl ještě větší než první, stal významný zástupce hlasu občanů. Každý měsíc vyráželi demonstranti do ulic. Uvnitř týmu začala ale panovat únava. Přišla pandemie. Protestní akce již nebyly možné, a tak se nabízela otázka – co bude dál…?“ přibližuje příběh svého debutového filmu režisérka Amálie Kovářová.

Jak upozorňuje režisérka, film jejím autorským dílem, samotná organizace Milion Chvilek pouze konzultuje reálie a poskytla záznamy ze svých akcí.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=3y86nGI0fjo

„I když natáčení filmu Milion chvilek letos po prezidentských volbách skončilo, příběh naší společnosti zůstává s otevřeným koncem,“ říká Kovářová. „Nyní je na čase snímek přesunout ze střižny na plátna, k vám, divákům a také hrdinům filmu,“ dodává.

Vzniklo přes 300 hodin materiálu, které je potřeba zpracovat, a tak tvůrci na dokončovací práce spustili crowdfundingovou sbírku prostřednictvím platformy Hithit.

„V první řadě chceme dokončit film v takové kvalitě, jakou si divák zaslouží – finance tedy potřebujeme na obrazovou a zvukovou postprodukci, střih, hudbu, grafiku, propagaci a distribuci po celé ČR. Finanční pomoc bychom také rádi využili na náklady spojené s uspořádáním jednotlivých předpremiér s besedami či na uspořádání slavnostní premiéry. Kromě toho bychom rádi film dostali také za hranice České republiky, protože jsme přesvědčeni, že může inspirovat obyvatele zemí, kde to s demokracií a svobodou není zrovna nejrůžovější,“ režisérka vyjmenovává, na co budou finance použity. 

„Rádi bychom film prezentovali například na Taiwanu, v Ukrajině, v Polsku, v Maďarsku a v dalších zemích bojujících za svobodu a demokracii,“ dodává.

Veřejnost si může na Hithitu vybrat z velkého množství odměn. Mezi odměnami lze například najít vstupenky na exkluzivní předpremiéry s diskusí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni či Českých Budějovicích, vstupenky na různá, i již vyprodaná, divadelní představení, film na DVD pouze pro přispěvatele na Hithitu, filmový plakát, soukromou předpremiérovou projekci filmu, vstupenky na koncerty, podepsané knižní bestsellery investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty, unikátní fotoobraz z Letné fotografa Lukáše Havleny, na kterém se pravděpodobně mnoho těch, kteří se v listopadu 2019 účastnili demonstrace na Letné, najde a spoustu dalších.

Amálie Kovářová vystudovala režii na FAMO v Písku. Po škole začala pracovat pro Akademii věd ČR, kde natáčela krátké dokumenty, reportáže do magazínu Česká věda a propagační spoty. K zájmu o politiku ji přivedla spolupráce na projektu Názorování.

Tehdy si uvědomila, že něco není s českou demokracií v pořádku. Začala natáčet první aktivistická videa a v lednu roku 2018 objevila výzvu Chvilka pro Andreje. Chtěla se zapojit, a tak Mikulášovi Minářovi napsala email, hned druhý den se potkali a Amálie se stala členkou nově vznikajícího hnutí Milion chvilek pro demokracii. Díky tomu měla k hlavním protagonistům filmu velmi blízko a mohla tak zachytit pohled do jádra hnutí i lidských příběhů jejich iniciátorů. Ze spolku se rozhodla odejít na podzim roku 2022, a to proto, aby měla odstup při dokončování tohoto filmu.

 Na filmu spolupracuje s producenty Jiřím Konečným, Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem a s týmem ve složení střihače Davida Votavy, dramaturgů Ondřeje Moravce a Ivo Bystřičana a hudebního skladatele Martina Kyšperského. Snímek byl nyní vybrán na prestižní workshop DOK.inkubator, a tak mají tvůrci jedinečnou příležitost film zkonzultovat i se střihači ze zahraničí.