Z pražských bytů začínají opět utíkat tito tvorové, jednoho našli na zábradlí
Nelezená užovka skončila v útulku. Foto: MP

Z pražských bytů začínají opět utíkat tito tvorové, jednoho našli na zábradlí

2. března 2016 13:03
Autor: Jan Puci
V pondělí dopoledne se v Brunclíkově ulici v Praze 6 plazil po schodišťovém zábradlí jednoho z domů had. Jeden z nájemníků ho odchytil do odpadkového koše. Mládě nejedovaté užovky červené skončilo v útulku v Dolních Měcholupech.

Svátek svatého Jiří, který si budeme přípomínat za měsíc a půl, je spojen s pranostikou o probouzející se přírodě, ve které se nyní stávají aktivnější hadi. Podle zkušeností odchytové služby platí i v Praze, že se v období začínajícího jara zvyšuje počet případů, kdy had uteče nepozorným chovatelům a vyděsí sousedy. 

„Každý rok vždy na jaře vyjíždíme k zvýšenému počtu takových případů. Když lidé hada u sebe doma najdou, neměli by na zvíře sahat, ale hned zavolat na číslo 156 a naše odchytová služba si pro zvíře přijede,“ uvedl již dříve Václav Steinbauer, vedoucí útulků, které spravuje Městská policie hl. m. Prahy.

V Praze jsou stovky chovatelů více či méně exotických hadů. Jedovatých i neškodných. Stejně jako každé jiné zvíře může nepozornému a nezodpovědnému chovateli utéci, platí to i o hadech. A ti mají právě v blížícím se konci zimy odobí, kdy začínají být aktivnější, tudíž, pokud k tomu dostanou příležitost, mají i větší chuť dostat se na svobodu.

Z nezajištěného terária se hadi dostanou do bytu chovatele a odtud někdy i k sousedům. V panelových domech se dokážou odplazit výtahovými šachtami a stoupačkami i do poměrně vzdálených bytů.

Žádnou výjimkou tak nejsou případy, kdy najdou vyděšení majitelé bytů užovku či jiného hada namotanou na sprše, za záchodovou mísou nebo smotanou v ní.