Záchrana seniora: Mít správné sousedy je k nezaplacení!
Ilustrační foto: Freeimages.com

Záchrana seniora: Mít správné sousedy je k nezaplacení!

3. prosince 2020 14:42
Autor: red
Příběh 71letého seniora nemusel mít šťastný konec. Jen díky aktivnímu zájmu sousedky a zásahu strážníků se muži nakonec dostalo pomoci.

Starost o svého souseda měla žena z pražských Řep, proto se v pátek 27. listopadu večer obrátila na strážníky. S mužem přes dveře mluvila v poledne, poté ještě o dvě hodiny později.

Protože ale měla pocit, že mu není dobře, zkusila jej kontaktovat ještě jednou. To už se jí ale neozýval, nezvedal telefon, ten slyšela pouze vyzvánět. Strážníci zkusili zvonit, bouchat na dveře, ale bez reakce.

V oknech bytu v 10. patře se nesvítilo. Po domluvě se sousedy se přes jejich balkon podívali do seniorova bytu. Baterkou posvítili do oken a všimli si ležící osoby a kolem ní převrácených židlí.

Pak muž pohnul nohou a sotva slyšitelně zavolal o pomoc. Nebylo nač dále čekat. Hlídka jen zvážila možné následky s ohledem na případnou škodu. Protože byt měl nově vyměněná okna, strážníci vstoupili do bytu starými vstupními dveřmi.

Stařeček byl velmi sporadicky oblečen a vydával už jen nesrozumitelné zvuky. Strážníci mu proto okamžitě poskytli neodkladnou první pomoc a přivolali záchrannou službu. Ta ho následně převezla do nemocnice.

Starostlivá sousedka muži sbalila nejnutnější osobní věci a hlídka strážníků společně s kamarádem seniora zabezpečila jeho byt a klíče se všemi informaci hodila do jeho poštovní schránky.

„Chtěli bychom opětovně doporučit nejen osaměle žijícím starším lidem, aby zvážili možnost zanechat náhradní klíče od bytu u svých příbuzných, známých, nebo právě sousedů. Tímto krokem výrazně usnadní vstup do bytu v případě nenadálých komplikací, které nemusí být jen zdravotní,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.