Zachytili osudy pamětníků 20. století. Začátkem května si je můžete poslechnout

29. dubna 2021 08:06
Autor: TZ, red
Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Díky žákovským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na osm jedinečných životních osudů z jedenácté městské části a stanou se součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

Veřejná prezentace reportáží mladých dokumentaristů se uskuteční online 7. května od 16 hodin na platformě Zoom.

Pátého ročníku dokumentaristickém projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 11 zúčastnilo celkem 31 dětí a 7 učitelů ze ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Chodov, ZŠ Mendelova, ZŠ Milíčova a ZŠ Mikulova.

Osmice pamětníků spojených s městskou částí Prahy 11 se děti vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, práci, studium, srpen 1968, nebo na 17. listopad 1989. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vzniklo osm rozhlasových reportáží, které je možné si poslechnout na tomto odkazu.

Žáci a učitelé z Prahy 11 se jako jedni z prvních v republice pustili do nahrávání rozhovorů online, téměř celý projekt absolvovali z domova za podmínek distanční výuky, a přesto dokázali dotáhnout projekt i všechny své reportáže až do konce.

Díky tomu se podařilo nahrát rozhovor například s pamětnicí Zuzanou Bílkovou, která žákům ze ZŠ Chodov shrnula začátek svého života následovně: „Maminku převezli do porodnice Na Karlově, kde jsem se odpoledne narodila. Pak jsem žila asi dva měsíce s maminkou na Pankráci v tý věznici.“ Žáci ze ZŠ Milíčova zase měli možnost vyzpovídat učitele, který se zúčastnil v roce 1972 olympiády v Mnichově, kde závodil v běhu.

„Ještě před rokem se nahrávání rozhovorů s pamětníky prostřednictvím online video konference mohlo zdát jako nápad z říše sci-fi nebo z daleké budoucnosti. Rozhovory přes Skype už sice v archivu Paměti národa existovaly, většinou ale proto, že se jednalo o pamětníky žijící v zámoří, se kterými jsme se nemohli potkat osobně,” popisuje koordinátorka projektu Ludmila Dobrozemská a dodává: „Rok 2020 však znamenal absolutní průlom a změnu pro všechny zapojené a to jak děti, tak i učitele, pamětníky a pochopitelně i lektory a koordinátory. Museli jsme projekt velmi rychle přizpůsobit, abychom na jedné straně seniory nevystavovali nebezpečí, na druhé straně jsme chtěli zachovat mezigenerační setkávání, protože se senioři často ocitali v izolaci.”

Připojte se do online vysílání Příběhů našich sousedů v pátek 7. května v 16 hodin na adrese zoom: bit.ly/…a11.