Zamilovaný samotář na lodi: Severské Filmové čtvrtky uvádí netradiční milostný příběh
Foto: Severské filmové čtvrtky

Zamilovaný samotář na lodi: Severské Filmové čtvrtky uvádí netradiční milostný příběh

28. března 2018 19:13
Autor: red
Když jste starý mrzout a nešetříte sarkastickými průpovídkami, máte ještě šanci na lásku? A co když úspěch u ženy vašeho srdce závisí na lodi, do které teče a je celá zrezavělá? Dalším podivuhodným snímkem skandinávské kinematografie, který se představí v rámci pravidelných Severských filmových čtvrtků, bude norský film s lodní poetikou Samotář.

Eivind bydlí na lodi Jernanger, která posledních třicet let kotví u mola v norském Stavangeru. Na lodi provozuje i café bar, jehož stálým inventářem jsou jeho nejstarší kamarád s přezdívkou Právník, opálený Pedersen, který každoročně tráví s manželkou půlku roku ve Španělsku, a Rolvsen platící za pivo muzikou.

Eivind je temperamentní a ničeho se nebojí, kromě jediného – lásky. Ani po letech nedokáže zapomenout na přítelkyni z mládí jménem Beatrice, kterou nechal daleko na severu. Chtěl se totiž nejdřív trochu porozhlédnout po světě, ale k Beatrice se pak už nikdy nevrátil. Teď vstoupil Eivindovi do života mladík Kris, před nímž stojí podobná volba. Vydá se v Eivindových stopách, nebo zvolí vlastní cestu?

„Snímek se do velké míry opírá o herecký výkon představitele hlavní role – zkušeného Bjørna Sundquista. Obzvlášť výrazně se do paměti diváků zapsal ve filmech Nula stupňů Kelvina a Můj žárlivý holič. Zdatně mu sekunduje také Pål Sverre Hagen, jenž v této době už měl za sebou první výrazné herecké úspěchy, ale jeho největší role ve velkofilmu Kon-Tiki měla teprve přijít,“ říká o filmu Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu.

Snímek od režiséra černé komedie Detektor získal v roce 2009 Cenu publika na mezinárodním filmovém festivalu v Tromsø. Promítání organizuje Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald jako příspěvek k tradičním Severským filmovým čtvrtkům. Promítání bude předcházet krátký úvod o Stavangeru, dějišti filmu.

5. dubna, 19:00 hodin, Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1. Vstupné: 120 korun.